Vefa Prefabrik

Vefa, teknoloji yatırımlarına büyük önem veriyor. Geliştirdikleri makine, teçhizat, özel detay ve ürünler sayesinde hem üretim kapasitesinde yüksek artışlar hem de daha kaliteli, standart ve kontrol edilebilir üretimler gerçekleştirdiklerini belirten Vefa Prefabrike Yapılar Ticari Koordinatörü Ali İhsan Sağlamkaya, “Bunu yaparken işçilik maliyetlerinde sağladığımız tasarrufla ortaya çıkan personel fazlasını ise üretim kapasitesine paralel olarak artan montaj işlerine yönlendiriyoruz ve müstakil uygulama şirketlerinin kurulmasını teşvik edip buna ön ayak oluyoruz. Geldiğimiz noktada aynı üretim tesislerinde aynı miktardaki personel ile beş yıl öncesine göre beş kat daha hızlı üretimler gerçekleştiriyoruz.” dedi.

Teknoloji yatırımlarının başında gelen Profacto’da 250’ye yakın profil tasarımı ve makine yatırımı ile müşterilerine toplamda yüzde 40’a yakın maliyet avantajı sağladıklarını belirten Sağlamkaya, daha az malzeme ve az işçilik ile daha kaliteli ve estetik ürünler geliştirdiklerini söyledi. Sağlamkaya, bugüne kadar ulaştıkları yaklaşık 2 milyon metrekarelik iş hacmi dikkate alındığında milli servet olarak gördükleri çeliğin daha az kullanımı sayesinde 10 bin tonluk malzeme ve dolayısıyla 10 milyon dolarlık tasarrufun sağlanabileceğinin görüleceğini kaydetti. Önceki uygulamalarda kullanılan çelik malzeme miktarını yeni teknolojileri sayesinde yarı yarıya düşürdüklerini dile getiren Sağlamkaya, doğru hesaplamalar yaparak sağladıkları maliyet avantajına karşın ulaştıkları çözümün daha emniyetli olduğunu ve ayrıca ürünlerinin tümünü taşıyıcı ve konstrüktif olan profiller ile ürettiklerini söyledi. Şantiyelerde kullanılan yaşam konteynerlerinin WC ve duşlarındaki sızdırmazlık sorununu da özel tasarladıkları detaylar ile çözdüklerini ifade eden Sağlamkaya, geliştirdikleri kompozit duvar panellerinin ise boyalı sac ve alternatif kabuk malzemesi ile kaplı yüzeyleri ve yüksek değerlere sahip izolasyon malzemeleri sayesinde yüzde 30 malzeme tasarrufuna rağmen daha yüksek izolasyon değerlerine ulaştığını sözlerine ekledi.

Neopan ile daha kaliteli ve hızlı üretim

Profacto ve Neopan’ın sağladığı avantajlara dikkat çeken Sağlamkaya, Profacto ile tamamen kaynaksız ve cıvata bağlantılı ürünler, Neopan ile de tam otomatik duvar üretimi gerçekleştirdiklerinin altını çizdi.

2006 yılından bu yana prefabrike ve konteynır sistemlerine uygun formda panel (duvar) üretimini seri bir şekilde gerçekleştirmek için Ar-Ge ve Ür-Ge çalışmalarını yürüttüklerini ve bu çalışmaların sonunda kompozit panel hattını 2009 yılının ortalarında devreye aldıklarını söyleyen Sağlamkaya, faaliyete geçen hat ile prefabrike yapıların duvarlarını tam otomatik olarak üretmeye başladıklarını, böylece müşterilerine daha ekonomik ve kaliteli ürünleri daha hızlı sunmayı başardıklarını vurguladı. Sağlamkaya, şöyle devam etti: “Yeni tam otomatik kompozit panel hattı, sahip olduğu özellikleri ile Türkiye’de ilk ve tek. Bu özelliklerin başında 1,25 metre genişliğinde ve iç yüzü çimentolu yonga levha (betopan) olan duvarların hattan seri bir şekilde çıkması geliyor.”

Zorlu iklim şartlarında yüksek konfor sağlayan izolasyon

Neopan teknolojisine sahip prefabrike binaların, içinde yaşayanlara sağladığı avantajların başında ise diğer teknolojilere nazaran daha yüksek izolasyon değerlerine sahip olmasının geldiğine işaret eden Sağlamkaya, Neopan teknolojisi ile üretilen duvarlarda kullanılan izolasyon malzemesinin EPS ya da taş yünü olabildiğini söyledi.

Yeni sistemin montaj sahasında özellikle yüksek kalite ve kolay kurulumla dikkat çektiğini söyleyen Sağlamkaya, “ Neopan’ın prefabrike binalara kazandırdığı maliyet avantajı özellikle şantiyelerde dış duvarlardaki boya işlemini ortadan kaldırmasından kaynaklanıyor. Çünkü; Neopan duvarların sac olan dış yüzeyleri, imalata boyalı olarak giriyor ve öylece paketleniyor. Bu duvarların diğer yüzeyi ise tam otomatik duvar hattının bir ayrıcalığı olarak Betopan’dan oluşuyor. Başta boya olmak üzere yeniden kurulum sırasındaki maliyetlerde de önemli avantajlar sağlayan duvarlar defalarca yeniden kurulum imkanı sunuyor. Neopan teknolojili prefabrike binalar da diğer sistemlerde olduğu gibi beton zemin üzerine monte ediliyor. Prefabrike binaların üretim kapasitesindeki limitleri belirleyen duvar üretimindeki sınırı dakikada 5 metrelik tam otomatik duvar üretimi ile ortadan kaldıran Neopan teknolojisi prefabrike binaların asma tavansız yapılmasına da imkan sağlıyor” diye konuştu.

Profacto teknolojisi ile düşük maliyet, yüksek verim

Yine şantiye binalarının çatılarında kullanılan çelik çatı makaslarının ve kat aralarındaki döşemelerin üretiminin ise Profacto teknolojisi ile tamamen bilgisayar destekli ve tam otomatik rollforming hatlarda yapıldığının altını çizen Sağlamkaya, ayrıca, uygulanan sistem sayesinde üretimin her anının denetlendiğini söyledi. Sağlamkaya, “Galvanizli hafif çelik kullanıldığı için paslanma riskinin ortadan kalkmasının yanı sıra hiç kaynak kullanılmayan ve cıvata bağlantılı olarak üretilen çatı makasları ve kat arası döşemelerde kaynak noktalarında oluşabilecek korozyona karşı da direnç sağlanmış oluyor. Böylece Profacto teknolojisi ile üretilen ürünlerin kullanıldığı şantiye binalarında hem dayanıklılık hem de uzun ömür sağlanıyor” bilgilerini verdi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: